Wyszukaj
 
 
 
Sklep numizmatyczny. Dariusz Marzęta.
KSIĄŻKA JAKIEJ JESZCZE NIE BYŁO!

http://www.galeriaumarzety.pl/files/dariusz-marzeta-skarby-lublina-lublin-2014.jpg

    

Dariusz Marzęta: Skarby Lublina, Lublin 2014

 

      Ekskluzywne wydanie,

      papier kredowy,

      twarda okładka.
        
        CENA: 48zł

 

NAJWIĘKSZE ZABYTKI LUBLINA!

 

Miejsce na Twoją reklamę

telefon kontaktowy:

693898413

 

biuro@galeriaumarzety.pl

 

Dariusz Marzęta

 Herby i znaki mennicze na szelągach polskich i z Polską związanych, Lublin 2014

http://numizmatyka-lublin.pl/files/dariusz-marzeta-herby-i-znaki-mennicze-na-szelagach-polskich-i-z-polska-zwiazanych-lublin-2014.jpg

 

Ekskluzywne wydanie:

twarda okładka,

papier kredowy,

ponad 100 doskonałej jakości zdjęć.

 

CENA 49zł

 

Dariusz Marzęta - Mennica koronna w Lublinie.
Newsletter

POCZET PAPIEŻY

Na mocy traktatów laterańskich podpisanych w 1929 roku sformalizowano i precyzyjnie określono zasady funkcjonowania państwa watykańskiego. Ustalono m.in. że Watykan może emitować własne pieniądze, ale w ramach włoskiego systemu monetarnego. Do roku 2002 walutą Watykanu były LIRY.

***

Współczesną walutą Watykanu jest EURO. Monety watykańskie można podzielić na trzy grupy.

Pierwsza z nich to monety obiegowe: 2 euro, 1 euro, 50 centów, 20 centów, 10 centów, 5 centów,          2 centy i 1 cent. Są one bite w bardzo niskich nakładach, dlatego też są najdroższe i najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów. Do tej pory wybito trzy serie monet obiegowych: w latach 2002-2005 seria z portretem Jana Pawła II, w roku 2005 seria Sede Vacante (pusty tron) z herbem kardynała kamerlinga, i w latach 2006-2013 seria z portretem Benedykta XVI.

Druga grupa monet watykańskich to monety okolicznościowe. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza monety 2 euro. W kolekcjach europejskich odgrywają one podobną rolę jak w Polsce okolicznościowe dwuzłotówki.

Trzecia grupa to tzw. monety próbne. Mają one nominał, wizerunek papieża, podpis kraju. Również wymiarami i wagą przypominają oficjalne monety. Nie są one jednak prawnym środkiem płatniczym w żadnym kraju. Są to po prostu medale do złudzenia przypominające monety.